Rozhovor: Tomáš Provazník, Evermore Capital Management
V burzovním paláci jsme se potkali s Tomášem Provazníkem a Janem Zuskou, zakládajícími partnery Evermore Capital Management a bavili jsme se o transformaci jejich fondu z §15 ZISIF na samosprávný investiční fond a o jejich plánech do budoucna.
- Autor článku: Pavel Čech -
Díky za pozvání, Pavle! Evermore Capital Management je investiční fond založený dvěma bývalými privátními bankéři s cílem zhodnocovat peníze našich klientů investováním do majetkových podílů ve firmách, ať již veřejně obchodovaných (fond ARISTOCRAT), tak zatím vlastněných soukromě (fond FUNDAMENTiQ). Chceme vybudovat rodinu fondů, která bude pokrývat celý životní cyklus úspěšné firmy, od prvotního nápadu až po uvedení na burzu.
Váš fond prošel v roce 2022 jako první na českém trhu transformací z alternativního fondu dle §15 ZISIF na samosprávný investiční fond. Jak byla transformace časově, organizačně a finančně náročná?
Velmi. Jak správně říkáte, byli jsme první. A zatím jsme také asi i jediní, kteří tuto cestu podnikli. Časově se bavme o období přesahujícím dva roky. Během té doby došlo na nespočet schůzek s právníky, administrátory, auditory, bankami atd. Všem bylo potřeba znovu a znovu vysvětlit, co že to vlastně chceme udělat. Hlavně a především jsme to pak museli vysvětlit našemu regulátorovi, tedy ČNB. Požadavky všech těchto institucí si pak musely vzájemně "sednout" tak, aby vyhovovaly regulatorním nařízením a zároveň nám umožňovaly fond nadále řídit stejně efektivně jako před transformací. To byl totiž náš základní požadavek: připravit robustní, regulatorně mnohem lepší řešení, aniž by se pro klienty na první pohled něco zásadně změnilo. Myslím, že se nám to podařilo velmi dobře.
Kdy přišel ten moment, kdy jste se definitivně pro transformaci fondu rozhodli? Co bylo u vás tím hlavním spouštěčem?
Na ten telefonát si pamatuji velmi přesně. Bylo to na podzim v roce 2018, když jsme se od právníků dozvěděli o zpřísňující se regulaci pro minifondy. My jsme Evermore už zakládali s výhledem na to, že se někdy v budoucnu staneme fondem kvalifikovaných investorů. To postupné zvyšování regulace tak jen celý myšlenkový proces urychlilo.
Jaké know-how a nástroje jsou pro činnost vašeho fondů klíčové? Jak byste popsal vaší konkurenční výhodu? Přece jen působíte na globálních akciových trzích, kde z pohledu investičních fondů panuje veliká konkurence.
To je několik vzájemně propojených témat. Začnu u té konkurenční výhody. Oba zakládající partneři máme mnohaleté zkušenosti z působení v privátním bankovnictví. Pracovali jsme nejen pro místní privátní banky, ale také pro švýcarskou UBS, kde jsme se konec konců pracovně seznámili. Naší velkou výhodou tak je, že jsme dlouhodobě zvyklí pracovat s kvalifikovanými investory. Známe jejich mentální nastavení. Byli jsme bezpočtukrát součástí jejich rozhodování během investičního procesu. Víme jak uvažují a jak se dívají na svět okolo sebe. To nám dává vhled, který je běžným retailovým investičním fondům cizí.
Naší druhou velkou výhodou, která se týká zejména fondu ARISTOCRAT, je náš vlastní matematicko-analytický model. Nejlépe bych jeho rozhodování asi popsal jako behaviorální analýzu, která bere v úvahu jednotlivé aspekty fundamentální, technické i psychologické analýzy. Výsledkem je pak akciové portfolio, které má nadstandardně velkou šanci překonávat běžné akciové indexy.
Jak jsem zmiňoval na začátku, chceme vytvořit celou rodinu fondů a to mě přivádí k naší třetí výhodě, kterou je tým. Nejsme úzce zaměřeni pouze na svět burzy. Součástí investičního výboru nově vznikajícího fondu FUNDAMENTiQ jsou tak i ostřílení M&A profesionálové se zkušenostmi z oblasti private ekvity, kteří již zdárně dokončili několik IPO.
Pojďme se ještě vrátit k samotným začátkům vašeho fondu v režimu §15. Jaké překážky bylo nejtěžší v začátcích fondu §15 překonat?
Již tenkrát to byla jistá rezervovanost vůči samotnému konceptu §15. Jak jsem zmiňoval, naši klienti jsou v převážné většině velmi zkušení investoři. Mnozí z nich měli v dobách našich začátků nainvestováno v různých FKI a tomu konceptu dobře rozuměli. Minifond podle §15 byl pro ně neznámým pojmem a nebylo lehké jim vysvětlit, jak to vlastně funguje.
Z jakého zdroje jste získali první investory a jak se vám podařilo dále růst?
První investoři pocházeli z řad našich bývalých klientů z privátních bank. I další růst byl do značné míry závislý na našich vlastních kontaktech, popř. na referencích od někoho z již existujících investorů.
Kdybyste při rozjezdu vašeho fondu §15 a následné transformaci na investiční fond mohli udělat něco jinak, co by to bylo?
Těžko říct. Nevím totiž, zda bychom celý proces vůbec uskutečnili, pokud bychom něco udělali jinak. Pokud bych měl přeci jen něco jmenovat, tak by to bylo až příliš optimistické očekávání týkající se časové náročnosti samotné transformace. Zpětně hodnoceno však zcela rozumím důvodům, které vedly zejména regulátora k požadavkům na dopracování některých aspektů fungování fondu.
Jakou radu byste dal novým správcům zakládající si fond §15, a co považujete za klíčové pro úspěch při řízení fondu?
Nechci si hrát na všeználka. Nemám patent na rozum. Při zakládání nového §15 bych už rovnou uvažoval o tom, KDY a JAK budu svůj minifond transformovat na FKI. Mějme na paměti, že §15 není určen pro nabídku široké veřejnosti. Jakmile tedy přesáhnete okruh rodiny a známých, je na čase uvažovat jak dál. My dnes vedeme několik debat s existujícími minifondy ohledně možnosti využívat naši infrastrukturu pod značkou Evermore Capital. Celý proces transformace tak umíme zkrátit z několika let na nízký počet měsíců.
Dříve či později již každá §15 doroste do stavu, kdy nebude moci nadále být §15. Pokud to bude zajímavá §15 s ekvity zaměřením a zajímavým investičním příběhem, tak nás to potenciálně určitě bude zajímat jako další podfond do rodiny Evermore.
Tím se dostáváme k budoucnosti, jaké plány máte do budoucna se značkou Evermore Capital a vznikající rodinou fondů?
Plány na nejbližší období jsou dva. Zaprvé, do pre-IPO fondu FUNDAMENTiQ momentálně shromažďujeme kapitál a upisovací období končí přelomem června a července. Zadruhé, v červnu to bude rok od spuštění našeho akciového fondu ARISTOCRAT, takže to bude příležitost vyhodnotit jeho dosavadní fungování, analyzovat úspěchy i neúspěchy a poučit se z nich.
Mám-li se podívat trochu dál do budoucna, tak ve druhé polovině roku bychom rádi udělali další krok k naplnění naší vize o rodině fondů, která bude pokrývat celý životní cyklus úspěšné firmy. Konkrétně to znamená přípravu dalšího fondu, zaměřeného na dřívější fáze vývoje úspěšných firem. Obecně by to šlo popsat jako fond zaměřený někam mezi seed a venture capital. První schůzky na toto téma již proběhly, takže o budoucnost se nebojíme.