O fondech §15


Správa majetku srovnatelná s obhodpodařováním (§15 ZISIF)


Správa majetku třetích osob či firem podléhá právním předpisům, nemůže ji tedy legálně vykonávat každý. Nejzásadnějším zákonem v této oblasti je zákon č. 240/2013 Sb. o investičních společnostech a investičních fondech ("ZISIF"). Při pohledu do §15 ZISIF zjistíme, že právnická osoba se sídlem v České republice může po registraci u České národní banky ("ČNB") a vykonávat správu majetku srovnatelnou s obhospodařováním. Odtud tedy pramení časté označení jako "patnáctky", "alternativní fondy" nebo "minifondy".

Stanovisko vydané ČNB specifikující činnost minifondů najdete v sekci "Ke stažení". Odkazy na odborné a legislativní články od advokátních kanceláří pak pod odkazem "Články", nejčastější otázky a odpovědi v části "FAQ". Znění zákona ZISIF najdete například zde. Pojďme se ale zjednodušeně podívat na to, pro koho je fond §15 vhodný, jak jej lze správně využít pro vaše podnikání a na co si dát pozor.



Využití minifondů dle §15 ZISIF

Správa majetku dle §15 může být pro vás vhodnou volbou například v těchto případech:

  • Společné investování s přáteli, klienty a obchodními partnery
    Plánujete-li investovat s přáteli nebo vašimi klienty, jedná se o ideální formu; častokrát vhodnější než např. založení společného s.r.o., protože v tomto případě byste museli pokaždé upravovat notářským zápisem podíly společníků při každé změně vkladu či výběru investora. V případě minifondu však můžete přibírat nové investory i vypořádávat současné investory jednodušeji.

  • Pro váš první fond
    Vzhledem k nízké časové i finanční náročnosti na založení a správu fondu dle §15, je tento typ vhodný pro váš první fond, ať už je záměrem minifondu investování do akcií, nemovitostí, startupů, fondů, kryptoměn či jiných aktiv nebo projektů. Alternativní fond dle §15 je tak vhodný jako první krok ke správě svěřených prostředků. V případě jeho úspěšného rozvoje je pak možné přestoupit např. do fondu kvalifikovaných investorů ("FKI").



Investujeme do fondů dle §15

Jako investoři do minifondů byste měli vědět několik základních informací a pravidel:

  • Fondy dle §15 nepodléhají dohledu ČNB
    Minifondy se do seznamu ČNB pouze registrují a ČNB nikterak nezkoumá záměr, investiční strategii ani další detaily; ČNB v žádosti sleduje pouze formální náležitosti jako správně vyplněné IČO nebo název společnosti; teoreticky tak zápis do seznamu fondů §15 bude umožněn jakékoliv firmě se sídlem v ČR s jakoukoliv investiční strategií.

  • Fondy dle §15 nejsou určeny pro veřejnost
    Minifondy dle stanoviska ČNB nesmějí být nabízeny veřejnosti a ani veřejnosti propagovány, např. prostřednictvím webových stránek, reklam apod. Veškeré nabídky mohou být pouze pro kvalifikované investory (nebo pro úzký okruh max. 20 osob) a tato informace musí být vždy jasně a zřetelně viditelná. Fond dle §15 by vám tak neměl být běžně nabízen např. finančním poradcem, mohlo by se totiž jednat o veřejnou nabídku.

  • Fondy dle §15 lákají podvodné struktury
    Bohužel vzhledem k nízké bariéře vstupu a jednoduchému založení minifondu láká tento způsob správy majetku různé podvodníky, fungující na principu podvodných investic či letadel (tzv. Ponziho schéma). Jako investoři tedy vždy dodržujte základní pravidla investování uvedená níže.



Základní pravidla investování (nejen) do fondů dle §15

Investování do minifondů lze přirovnat k investování do startupů nebo ke vkladu do neznámé společnosti (s.r.o.). Vyplatí se proto dodržovat základní pravidla investování:

  • Investuji jen do toho, čemu rozumím.
  • Diversifikuji. Nikdy nesázím příliš na jednu kartu, na výkonnost jednoho fondu.
  • Do rizikových aktiv (jakými minifondy jsou) investuji jenom prostředky, které si mohu dovolit ztratit.



Jak poznat, že se jedná o podvodný fond?

Poznat a odhalit podvodný fond nemusí být zrovna lehké. Nicméně jsou zde společné znaky, které vám mohou napovědět, že investice není zcela v pořádku a bude tak lepší se dané investici vyhnout než riskovat ztrátu vložených peněz. Na tyto společné znaky je dobré si dát pozor:

  • Garantovaný výnos
    Podvodné investice a struktury rádi používají slovo "garance". Ve skutečnosti málokterá investice je opravdu garantovaná, takže se určitě ptejte, odkud se garance vzala, kdo je garantem.

  • Vysoké zhodnocení
    Je vám nabízeno astronomické zhodnocení a už se vidíte, jak dáváte výpověď v práci a žijete pouze z výnosů z daného fondu? Pak se jedná téměř jistě o podvodnou investici. Když se zamyslíte, že by investice byla opravdu takto garantovaná a s vysokým výnosem, pak byste se k této investici pravděpodobně vůbec nedostali a správce fondu by vaše peníze ani nepotřeboval.

  • Silný až agresivní marketing
    Některé podvodné struktury mohou marketingově působit jako silné společnosti, více najdete v sekci kauzy pod odkazem "Články". Ne vždy ale platí, že co je v médiích je pravda; řada investorů se už bohužel několikrát přesvědčila o opaku.

  • Neznámí zakladatalé
    Kdo jsou zakladatelé a správci fondu? Odkud se vzali? Jaké mají zkušenosti v daném oboru? Ptejte se na reference, jejich vzdělání, dosavadní kariéru, spojte se s nimi na sociálních sítích a lépe je poznejte. Osobní schůzku v sídle vřele doporučujeme. Nebojte se požádat správce o životopis.

  • Egoismus a suverenita
    V investičním světě platí, že každý fond může ze dne na den zkrachovat. Pokud je tedy někdo až příliš suverénní a egoistický a tvrdí, že daná investice je úplná jistota, na které nelze prodělat, tak je pravděpodobné, že něco není v pořádku, než že se jedná o vaší životní investici (obzvláště pokud je vám nabízena jako retailovému klientovi přes finančního poradce).

  • Nabízení široké veřejnosti
    Minifondy dle §15 nesmějí být nabízeny široké veřejnosti / retailu. Zásadní tedy je, jak jste se k dané investici dostali. Trvejte na osobním setkání se zakladatelem fondu a nenechte si investici vnutit přes zprostředkovatele nebo po internetu uzavřením smlouvy na dálku.

  • Magicky zázračná investiční strategie
    Ty největší podvody mívají ty nejmagičtější investiční strategie a to častokrát z důvodu, že žádná strategie vlastně ani neexistujte. Nenechte se odbýt pár slogany a silnými slovy na jednom informačním letáku, chtějte vidět detaily a porozumět alespoň základům investiční strategie. Pokud se s vámi o ni správci nechtějí podělit, pak jde nejspíše o "blackbox" a ani oni sami nevědí, co dělají.

  • Časový tlak
    Ano, řada investic může být časově omezená (např. v případě fondu kupující konkrétní nemovitosti), ale častokrát bývá časový tlak vyvoláván uměle z důvodu, abyste měli pocit, že se musíte rozhodnout ihned nebo o danou investiční příležitost přijdete. Seriózní správce by vás do investice neměl tlačit, i když je jeho investice reálně časově omezená.



Profesionalizace správců fondů dle §15

Seznam registrovaných společností vede ČNB a k září 2022 je v ČR registrováno cca 370 subjektů. Seznam je veřejně k dispozici na webových stránkách ČNB. Kultivací investičního prostředí správců dle §15 lze dosáhnout:

  1. Profesionalizací a vzděláváním zakladatelů fondů
  2. Osvětou široké veřejnosti
  3. Kontrolou a odstrašujícími sankcemi ČNB v případě vážného porušení pravidel




Shrnutí fondů dle §15

  • Jedná se o skvělý nástroj pro váš první fond (podívejte se do sekce "Služby", kdo vám může pomoci).
  • Ideální nástroj pro kolektivní investování s přáteli či vašimi obchodními partnery.
  • Vždy důkladně prověřujte komu svěřujete své peníze, pokud jste v roli investora.